27.10.2020
Xbox Series X. Najpotężniejsza konsola już tu jest.
Eleganckie, superszybkie, wydajne – takie są konsole dziewiątej generacji. Microsoft już na wstępie przygotował dwa modele, różniące się ceną, specyfikacją. Dzięki temu każdy może dobrać sprzęt skrojony pod własne potrzeby.
Od premiery konsoli Xbox One – przedstawiciela ósmej generacji - minęło już 7 lat. W międzyczasie na rynku pojawiło się kilka usprawnionych wersji tego modelu, m.in. Xbox One X, który pozwalał grać w natywnej rozdzielczości 4K. Technologia wciąż pędzi jednak do przodu. Nowe procesory, karty graficzne czy systemy chłodzenia sprawiły, że producenci przestali bawić się w półśrodki i wreszcie wkroczyli na następny poziom. Oficjalnie 10 listopada konsole dziewiątej generacji trafią do graczy.
Pierwsze pogłoski o nowej konsoli Xbox pojawiły się w 2018 roku. Rok później, podczas czerwcowej konferencji na targach E3, Microsoft potwierdził prace nad najwydajniejszą konsolą w historii o roboczym tytule Project Scarlett. Od grudnia 2019 roku znamy ją oficjalnie jako Xbox Series X.
Microsoft podszedł do tematu premiery w sposób niebywały - po raz pierwszy w historii, już na samym starcie nowej generacji, dał graczom możliwość wyboru między dwoma modelami tej samej serii. Xbox Series X i Xbox Series S dzieli spora przepaść cenowa. Ta pierwsza wersja kosztuje 2249 zł, druga – 1349 zł. Oczywiste jest więc, że konsole muszą się między sobą różnić, ale zanim omówimy ich specyfikację i możliwości, sprawdźmy, co tak naprawdę je łączy.
Radość z grania, czyli cechy wspólne
Obydwie konsole mają przede wszystkim spójną architekturę - korzystają z procesora bazującego na układach Zen 2, szybkiego dysku SSD oraz nowego rodzaju pamięci masowej zwanej Xbox Velocity Architecture. Dzięki temu zagramy na nich w te same gry – bez wyjątku. Jeżeli coś będzie dostępne na Xbox Series X, to uruchomimy to również na Xbox Series S.
Obydwa urządzenia pozwolą również odpalić gry w ramach abonamentu Xbox Game Pass lub Xbox Game Pass Ultimate. Oznacza to, że już na samym początku gracze będą mogli cieszyć się biblioteką ponad 100 gier. Warto także dodać, że zarówno Xbox Series X jak i Series S cechuje wsteczna kompatybilność - uruchomimy na nich wszystkie gry z Xboxa One, sporo tytułów z Xboxa 360 i wybrane pozycje z Xboxa pierwszej generacji.
Kontroler bezprzewodowy do Xbox Series X/S dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, białym i niebieskim. Choć wygląda podobnie jak kontroler poprzedniej generacji, to doczekał się kilku ważnych usprawnień.
Jedną z wyraźnych zmian jest przycisk, dzięki któremu błyskawicznie zapiszemy zrzuty ekranu i klipy z rozgrywki i ewentualnie udostępnimy je w sieciach społecznościowych.
Nowy D-pad to hybryda, która zapewnia precyzję zarówno w grach wymagających wyraźnie oddzielonych kierunków głównych (góra, dół, lewo, prawo), jak i przekątnych. Ergonomiczny pozwala kciukowi komfortowo spoczywać na środku.
Kropkowany, wyczuwalny pod palcami wzór na bumperach, spustach i tylnej obudowie zapewni lepszą przyczepność oraz kontrolę nad grą. Do tej pory taką fakturę można było znaleźć na kontrolerze Xbox One Elite.
Ponadto, wciąż mówimy tu o jednym, wspólnym ekosystemie. Jeżeli nasz znajomy ma Series X, a my Series S, to nadal będziemy mogli grać razem w trybie wieloosobowym. Z kolei, jeżeli później zdecydujemy się przerzucić na droższy model, to wszystkie nasze osiągnięcia czy zapisane stany gier pozostaną zachowane. W pudełku znajdziemy również ten sam kontroler.
Obydwie konsole pozwolą się również cieszyć tymi samymi zaletami nowej generacji - funkcją śledzenia promieni (Ray Tracing), która zapewnia realistyczne i dynamiczne oświetlenie, trójwymiarowym dźwiękiem przestrzennym, krótkim czasem ładowania gier oraz funkcją szybkiego wznawiania, która pozwala płynnie przełączać się między grami i kontynuować rozgrywkę w miejscu, w którym się ją przerwało.
Xbox Series X vs Xbox Series S
Pierwszą różnicę da się zauważyć gołym okiem. Xbox Series S jest mniejszą, a co za tym idzie również lżejszą konsolą. Kompaktowy format (27,5 cm x 15,1 cm x 6,5 cm) udało się uzyskać poprzez usunięcie napędu Blu-ray. Oznacza to, że wybierając Xbox Series S ograniczamy się do zakupów gier wyłącznie w wersji cyfrowej.
Gdybyśmy zajrzeli konsolom pod maskę, okazałoby się, że skrywają w sobie jeszcze więcej różnic. Po pierwsze w Xbox Series X znajdziemy dysk SSD o pojemności 1TB, podczas gdy w Series S – to 512 GB. Biorąc pod uwagę wielkość współczesnych gier (minimum kilkadziesiąt, a nierzadko kilkaset GB) w przypadku tańszej wersji konsoli będziemy mogli jednocześnie mieć zainstalowanych tylko kilka tytułów.
Małe
Kompaktowe wymiary i niska cena to największe zalety Xbox Series S.Wydajne
Wolisz bezkompromisową wydajność i możliwość uruchomienia gier z płyt Blu-ray? Wybierz Xboxa Series X.Najważniejszą jednak różnicą w podzespołach obu urządzeń jest układ graficzny, którego moc obliczeniowa w przypadku Xboxa Series X wynosi aż 12 TFLOPS, podczas gdy w Series S “jedynie” 4 TFLOPS. Przekłada się to m.in. na rozdzielczość uruchamianych gier. Xbox Series X wyświetli obraz w rozdzielczości 4K w 120 klatkach na sekundę, a Series S przy tej samej płynności zaoferuje rozdzielczość 1440 p lub Full HD.
Xbox Series X to najbardziej wydajna konsola w historii, która już w tym momencie poradzi sobie nawet z upscalingiem gier 8K przy 60 klatkach na sekundę. Należy też pamiętać, że zapas mocy obliczeniowej sprawi, że wszelkie dodatkowe efekty w grach będą po prostu wyglądały lepiej.
Ultra HD
Uruchomienie gry w rozdzielczości 4K wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. W ciągu jednej klatki animacji konsola musi wyświetlić ponad 8,2 milionów pikseli. Dla porównania - w przypadku rozdzielczości Full HD są to 2 miliony pikseli.
Wybór między dwoma konsolami nie należy do trudnych. Jeżeli mamy telewizor 4K lub planujemy wkrótce takowy nabyć i dodatkowo myślimy o wymianie gier ze znajomymi Xbox Series X będzie droższym, ale lepszym wyborem. Z kolei, jeżeli nie zależy nam na wyższej rozdzielczości i planujemy kupować gry w cyfrowej dystrybucji lub chcemy korzystać głównie z zalet Game Passa, to Xbox Series S w pełni zaspokoi nasze potrzeby.